Menu

یادگیری آنلاین چیست؟

یادگیری آنلاین یادگیری آنلاین

یادگیری آنلاین بدین معنی است که هر نوع آموزش و یادگیری که از طریق بستر اینترنت و بصورت الکترونیکی شکل گیرد اطلاق می شود. در این مقاله قصد داریم که شما را کمی بیشتر با مفهموم یادگیری آنلاین و سامانه آموزش مجازی آشنا کنیم.

هنگامی که صحبت از تحصیل به‌عمل می‌آید، الگوی مشخصی تعریف می‌شود. تا اوایل قرن بیست و یکم تحصیل در یک محیط آموزشی بود که شاگردان به واسطه‌ی یک معلم هدایت می‌شدند. حضور فیزیکی افراد امری بدیهی بود و هر روش دیگری از یادگیری در بهترین حالت، به نحوی زیر سوال برده می‌شد. سپس با تحول دنیای کامپیوتری، چشم‌انداز یادگیری تغییر بنیادی کرد.
در حقیقت، یادگیری آنلاین ابزار یا سامانه آموزشی مبتنی بر رایانه است که به شما این امکان را می‌دهد در هر کجا و هر زمان به یادگیری بپردازید. امروزه یادگیری آنلاین بیشتر از طریق اینترنت اجرا می‌شود حال آن که در گذشته این عمل از تلفیق متدهای مبتنی بر رایانه نظیر سی-دی رام صورت می‌گرفت. فناوری به قدری پیشرفت کرده است که فاصله‌ی جغرافیایی با استفاده از ابزاری که به شما این حس را می‌دهد که گویی در کلاس درس نشسته‌اید، از بین رفته است. یادگیری آنلاین این توانایی را به شما عرضه می‌کند که موارد درسی را در قالب‌های مختلفی از جمله ویدئوها، تصاویر متحرک، اسناد word و pdf به اشتراک بگذارید. اجرای وِبینارها ( کلاس‌های زنده و آنلاین) و ارتباط با اساتید از طریق چت و سایت‌های پرسش و پاسخ از دیگر گزینه‌های موجود برای کاربران است.
تعداد بسیار زیادی از سیستم‌های مختلف یادگیری آنلاین ( به عبارت دیگر سامانه یادگیری الکترونیکی یا سامانه آموزش مجازی) و متدهای دیگری وجود دارند که به دوره‌های آموزشی قابلیت دسترسی می‌دهند. با ابزار صحیح فرآیندهای گوناگون هم‌چون نمره‌ دهی امتحانات یا فرآیند تولید محتوا به صورت خودکار عمل می‌کنند. یادگیری آنلاین به دانشجویان این توانایی را می‌دهد که یادگیری متناسب با سبک زندگی خود را برگزینند و به طور موثر به پرمشغله ترین افراد هم اجازه‌ی پیشبرد شغلی و کسب صلاحیت‌های جدید را می‌دهد.

images 2
برخی از مهم‌ترین پیشرفت‌های آموزشی در زمان ورود اینترنت به عرصه بازار اتفاق افتاد. این روزها دانشجویان در استفاده از گوشی‌های هوشمند ، پیامک رسانی و استفاده از اینترنت تبحر پیدا کرده‌اند. بنابراین شرکت کردن و راه‌اندازی کلاس‌های آنلاین به مسئله‌ای ساده تبدیل شده است. پایگاه‌های پیام رسانی، رسانه‌های اجتماعی و روش‌های گوناگون دیگر ارتباط آنلاین به دانش جویان اجازه می‌دهد که با هم در ارتباط باشند و در مورد مسائل درسی با یکدیگر مباحثه کنند ؛ هم‌چنان که حس اجتماعی را در آن‌ها پرورش می‌دهد.
در دنیای پر سرعت یادگیری آنلاین، فناوری‌های موجود برای تولید دوره‌های مهیج مدام در حال تغییرند؛ محتوای دوره‌ها بایستی سریعا به روز رسانی شوند که به دانشجویان جدیدترین اطلاعات را بدهند. این موضوع علی الخصوص هنگامی بیشترین اهمیت را به خود می‌گیرد که یادگیری آنلاین به کارکنان بخش هایی تعلق می‌گیرد که به روز رسانی در توسعه‌های صنعتی حائز بیشترین اهمیت است. این یکی از دلایلی است که کسب و کارها در حال حاضر به ارائه آموزش از طریق یادگیری آنلاین می‌پردازند؛ از دیگر دلایل می‌توان به هزینه‌ی پایین و توانایی کارکنان به مطالعه در زمان و مکان دلخواه خود نام برد.
روی هم رفته یادگیری به روش سنتی گران قیمت و طولانیست و هم‌چنین نتایج نوسانی دارد. یادگیری آنلاین جایگزینی را عرضه می‌کند که سریع‌تر، ارزان‌تر و ذاتا بهتر است.

مزایا و اشکالات یادگیری آنلاین

فرقی نمی‌کند که شما به‌عنوان یک معلم دبیرستان به دنبال درگیر کردن شاگردان به صورت فعالانه باشید یا یک مربی صنفی که در شرکت بزرگی استخدام شده است تا دوره‌های آموزشی طراحی کند، وقتی صحبت از مزایایی می‌شود که تولید و تحویل فرآیندها را آسان‌تر و بی‌زحمت می‌کند، آموزش الکترونیکی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

مزایای مهم یادگیری الکترونیکی در زیر به صورت اجمالی آورده شده‌اند:

بدون مرز بدون محدودیت

جدا از محدودیت‌های مکانی، زمان یکی دیگر از مشکلاتی است که دانشجویان و آموزگاران هر دو در یادگیری با آن مواجه می‌شوند. در یادگیری حضوری، موقعیت مکانی محدود به کسانی است که توانایی شرکت در کلاس را دارند و زمان هم منحصرا به افرادی محدود می‌شود که می‌توانند در زمان مشخصی حضور به عمل برسانند. یادگیری الکترونیکی به تسهیل آموزش بدون سازمان‌دهی زمان و مکان برای آن دسته از افرادی می‌پردازد که علاقه‌مند به حضور در دوره‌های آموزشی بدون محدودیت در زمان و مکان هستند.

یادگیری جذاب

طراحی دوره‌های تعاملی و مفرح با استفاده از رسانه‌های مختلف یا روش‌های بازی_مآبانه‌ی اخیر نه تنها دانش آموزان را به فعالیت وا می‌دارد بلکه زمان اختصاص داده شده به موارد درسی مورد بحث را نیز افزایش می‌دهد.

هزینه‌ی اثربخش

این بخش مربوط به هردو گروه مدرسان و دانش‌آموزان می‌باشد، احتمال این وجود دارد که در هر کدام یک از این گروه‌ها، شما ملزم به پرداخت هزینه‌ی گزافی برای گرفتن نسخه‌ی به روز کتاب‌های درسی مدرسه و یا دانشگاه شوید. اگرچه کتاب‌ها بعد از مدت زمانی منسوخ شده و نیاز ممتد به تهیه‌ی نسخه‌های جدید و به روز دارند، این نیاز در یادگیری آنلاین احساس نمی‌شود.

یادگیری اثر بخش و درخور

همان‌طور که شرکت‌ها و سازمان‌ها از تکنولوژی برای بالا بردن کارایی فعالیت‌های روزانه بهره می‌برند، استفاده از اینترنت تبدیل به ملزومات شده است. با گسترش یافتن موسسات حقوقی بین‌المللی در سراسر جهان، احتمال همکاری با افراد از سراسر دنیا افزایش می‌یابد؛ و آموزش تمام این افراد به صورت هم‌زمان هدفی است که یادگیری آنلاین با موفقیت به عمل رسانده است.

“در یادگیری الکترونیکی بیایید همه‌ی آن‌چه هست را با هم ادغام کنیم و در زندگی واقعی به کار ببریم.”

در تلاش برای بالا بردن اعتبار موارد درسی، اساتید گاها از متخصصان رشته‌های مختلف دعوت به عمل می‌آورند که درباره‌ی موضوع مرتبطی کنفرانسی ارائه دهند. در روش‌های سنتی آموزش، اساتید موظف به تمدید دعوت نامه‌ها به متخصصان مذکور و هم‌چنین پرداخت هزینه‌ی پرواز، اقامت و آموزش آن‌ها بودند.
با این حال در یادگیری آنلاین، اساتید می‌توانند بدون پرداخت هزینه‌ی بالایی میزبانی یک سخنرانی را بر عهده بگیرند. این عمل به صورت مجازی قابل انجام است؛ با استفاده از دوربین‌ها و میکروفون‌هایی برای هر دو گروه سخنران و دانش‌آموز که تعامل را به اندازه‌ی حضور فیزیکی در زیر یک سقف تسهیل می‌بخشد.

ازمزایای دیگر آن وقتی به چشم می‌آید که می‌توانیم سخنرانی را بازنگری کنیم و اطلاعات بیشتری بدست آوریم. دانش‌آموزانی که فرصت دیدن سخنرانی را از دست دادند می‌توانند آن را به صورت ضبط شده نگاه کرده و یا آن‌هایی که علاقه‌مندند می‌توانند برای درک بهتر آن‌ را دوباره تماشا کنند.نگرانی‌هایی که یادگیری آنلاین به همراه دارد. با وجود تمام مزایای یادگیری آنلاین، نمی‌توان منکر اشکالات آن شد.

یادگیری مهارت‌های کاربردی از طریق آنلاین دشوارتر هستند. برای مثال هرقدر در مورد ساختن یک میز چوبی شما به راحتی می‌توانید اطلاعات مورد نیاز را به اشتراک بگذارید، فیلم گرفته و توضیح دهید، اما تجربه‌ی عملی آن نیز الزامی است. سفال‌گری و مهندسی ماشین آلات هم از دیگر مهارت‌هایی هستند که نیاز به تجربه‌ی فیزیکی دارند.

online e-learning

انزوا

با اینکه یادگیری آنلاین قابلیت راحتی، انعطاف پذیری و توانایی دسترسی به کلاس درس از راه دور و در زمان دلخواه را به انسان می‌دهد، دانش آموزان ممکن است احساس تنهایی کنند. این بدان جهت است که یادگیری آنلاین صرفا انفرادی است و این به دانش‌آموزان این حس را القا می‌کند که کاملا تنها هستند. با پیشرفت تکنولوژی و بهره‌وری یادگیری آنلاین از آن، دانش آموزان می‌توانند فعالانه با اساتید و دیگر دانشجویان با استفاده از کنفرانس‌های ویدئویی، رسانه‌های اجتماعی، پرسش و پاسخی بین خودشان ارتباط برقرار کنند.

نگرانی‌هایی مرتبط با سلامتی

یادگیری آنلاین شما را ملزم به استفاده از رایانه و دیگر دستگاه‌های الکترونیکی می‌کند؛ این به معنای فشار به چشم‌ها، طرز ناصحیح نشستن و مشکلات فیزیکی دیگر است که ممکن است دانش آموزان را درگیر کند. به هنگام اجرای دوره‌های تحصیلی آنلاین، بهتر است بروشورهایی به منظور طرز صحیح نشستن، ارتفاع میز و پیشنهاداتی برای استراحت منظم به مخاطبین ارسال شود.

آبان 2, 1399

0 responses on "یادگیری آنلاین چیست؟"

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق این سایت متعلق به همکلاسی بوده و هرگونه کپی از مطالب و محتویات سایت منوط به اجازه کتبی است

منوهای نصب در پنل مدیریت

error: متاسفانه امکان کلیک راست و یا دبل کلیک وجود ندارد.
X